Jak na karpály?

23. září 2017 v 10:58 | Ilona |  PORADNA
Syndrom karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom. Způsobuje ho postižení nebo poškození středního nervu v karpálním tunelu. Vzniknout může po úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů v této oblasti nebo přetížením zápěstí například při nevhodné práci s počítačem. Důvodem vzniku mohou ale být i hormonální změny (užívání antikoncepce, těhotenství nebo menopauza.)
Karpální tunel je úzký průchod v oblasti zápěstí, obklopený ze tří stran zápěstními kůstkami a ze čtvrté zápěstním poutkem ohýbačů. Touto štěrbinou se některé nervy, drobné cévy a šlachy svalů dostávají z předloktí do dlaně. Ohraničen je ze stran vyvýšeninami zápěstních kostí, zadní stěna je tvořena zápěstními kůstkami a ze předu je kryt zápěstním poutkem ohýbačů.
Spolu s mnoha dalšími strukturami zde prochází i nervus medianus, který v této oblasti může být tlačen na stěny tvořené zápěstními kůstkami a poutkem ohýbačů, což vede k následnému syndromu karpálního tunelu.
Častěji se problém objevuje u žen. Vyskytuje se na dominantní ruce a v poslední době bývá častým důvodem pracovní neschopnosti. Příznaky jsou oslabená citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často bolí i v klidovém stavu.
V rámci prevence či zlepšení stavu, který vznikl z dlouhodobého vystavování zápěstí tlaku nebo stejné činnosti, (např. s počítačem, hraní na hudební nástroj, psaní na stroji, práce u pokladny, na pásu…), jsou časté přestávky, procvičení prstů, rukou, ramen, používání ergonomických pomůcek, zvýšení příjmu vitamínu B6.
Máte dotaz? Nebojte se zeptat, ráda odpovím. Ilona

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama